Ana Sayfa | Toraks Derneği Hakkında | Kongreye Davet | Kongre Organizasyonu | Kongre Programı | Genel Bilgiler | Sosyal Program  
 
 Ana Sayfa Genel Bilgiler Antalya 
 
 
Genel Bilgiler
 
  
  Kongre Kayıt Bilgileri
  Kongre Merkezi ve Oteller
  Bildiri ve Başvuru
  Kongre Bursu
  Ödüller
  Antalya
  Haritalar
   
 
ANTALYA

Antalya, Akdeniz bölgesinin batısında yer alır. Geçmişte “tüm kavimlerin ülkesi” anlamına gelen “Pamfilya” adıyla anılan bu bölge, tarih boyunca pek çok uygarlığın tanığı olmuştur. M.Ö. 1. yüzyılda Bergama Kralı Attalus tarafından kurulan kente “Attaleia” adı verilmiştir. Bergama Krallığı Romalılara geçtiğinde şehir önemli bir Roma kenti haline gelmiş ve Roma İmparatoru Hadrian’ın M.S. 130 yılında kendi ziyareti nedeniyle onuruna yapılan anıtsal kapı günümüze dek gelmiştir. Bizans döneminden sonra 1207 yılında kenti ele geçiren Selçuklular, “Adalya” adıyla andıkları bu güzel şehirde Yivli Minare gibi pek çok eser bırakmıştır. Selçukluların ardından Osmanlı döneminde de gelişen kent, Türkiye Cumhuriyeti döneminde önemli bir liman kenti ve turistik bir merkez haline gelmiştir.
Turistik özellikleri ve görülecek yerler

Antalya ve çevresi Akdeniz sahilinde önemli bir turistik merkezdir. Şehirden çevredeki Side, Alanya ve Termessos gibi turistik yerlere günübirlik turlar düzenlenmektedir. Ayrıca, Pamukkale ve Kapadokya gibi yerlere de ulaşılabilir.
Anıtsal Hadrian kapısı Roma döneminden günümüze dek ulaşan önemli bir kalıntıdır.
Kaleiçi bölgesi, restore edilen pek çok yapısıyla oteller, restoranlar, dükkanlar, eğlence yerleri ve yat limanını barındıran bir turistik merkezdir. Kale içine yakın olan Saat Kulesi de önemli bir tarihi eserdir.
Antalya müzesi , dünyanın en önemli arkeoloji müzelerinden biridir; Türkiye’nin çocuklara yönelik bir bölümü bulunan tek müzesidir.
Bir zamanların Bizans kilisesi iken camiye dönüştürülen Kesik Minare , 13. yüzyılda Selçuklu döneminden Yivli Minare , Karatay Medresesi , Hıdırlık Kulesi , Ahi Yusuf Mescidi , Kırkoz Han , Alara Han gezilip görülecek diğer yerler arasındadır. Antalya çevresindeki Termessos , Perge , Silyon ve tiyatrosuyla ünlü Aspendos gibi geçmişin önemli kentleri de kalıntılarıyla bize bir tarih şöleni sunmaktadır.

Antik Kentler

Termesossos: Agora, tiyatro ve odeon kalıntılarının görülebileceği bir Pisidya kentidir. Akdenizin en görkemli nekropolüne sahiptir. Antalya’nın 35 km kuzeybatısındadır.

Perge: Antalya’nın 18 km güneydoğusundadır. Kalıntılar iki tepeye yayılmıştır. Bir tepede tiyatro, diğerinde ise akropol yer alır. Efsanelere göre şehir Truva’dan gelen üç kahraman tarafından kurulmuştur.

Aspendos: Pamfilya’nın en önemli kentlerinden biridir. Köprüçay’ın denizle birleştiği noktada kurulmuştur. Bir zamanların önemli limanı ve ticaret merkezidir. Odeon, bazilika, çeşmeler ve ünlü tiyatrosu görülmeye değer.
Ulaşım

Antalya’ya ülkenin hemen hemen her yerinden ulaşabilirsiniz, küçük şehirlerden bile Antalya’ya giden otobüsler bulunmaktadır. Antalya, büyük kentlerle bağlantınızı sağlayan uluslararası bir havaalanına sahiptir. Ayrıca, Antalya’ya deniz yoluyla da ulaşılabilir.


İklim

Tipik bir Akdeniz ikliminin egemen olduğu ilde, yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Nisan’dan Ekim sonuna dek güneş ışığından yararlanılabilen bölgede, kışlar son derece yumuşaktır. Nem oranı %64, deniz suyunun ortalama sıcaklı ğı 21.5°C’dir. Antalya, 8-9 ay süren yaz mevsimiyle gerçekten cennetten bir köşedir. Nisan ayında ortalama ısı, gündüzleri 25°C; akşamları ise 15°C civarındadır.
başa dön
 
     
ml>